Yhteystiedot

Yhteyshenkilöt
Ota yhteyttä
KYLÄTOIMINNAN SEKÄ LEADER-RYHMIEN ÄÄNENKANNATTAJA JA EDUNTEKIJÄ
Suomen Kylätoiminta ry eli SYTY edistää valtakunnallisesti kylätoimintaa ja muuta paikallislähtöistä kehittämistä.
suomen kylätoiminta ry:n hallitus

Suomen Kylätoiminta ry:n hallitus valittiin syyskokouksessa 2016 kaudelle 2017-2018. Puolet jäsenistä valitaan vuosittain uudestaan.

Puheenjohtaja: Rinne Petri, Joutsenten Reitti ry
Puistokatu 10, 38200 SASTAMALA
gsm 040 555 3232
petri.rinne@joutsentenreitti.fi

1. varapuheenjohtaja
Peltola Asko, Etelä-Pohjanmaan liitto 
PL 109, 60101 SEINÄJOKI
gsm 0400 590 123
asko.peltola@etela-pohjanmaa.fi

2. varapuheenjohtaja
Aunola Esa, Pohjois-Pohjanmaan Kylät ry
Riihikatu 8 A 5, 84100 YLIVIESKA
gsm 040 551 3986
esa.aunola@ppkylat.fi

I. KAUDELLE 2017-2018 VALITUT HALLITUSTEN JÄSENET JA HEIDÄN HENKILÖKOHTAISET VARAJÄSENET

1. Maakunnalliset rekisteröidyt kyläyhdistykset ja kylä- ja kaupunginosayhdistykset:

Jäsen: Aunola Esa, Pohjois-Pohjanmaan Kylät ry
Riihikatu 8 A 5, 84100 YLIVIESKA
gsm 040 551 3986
esa.aunola@ppkylat.fi

Varajäsen: Väisänen Markku, Kainuun Nuotta ry
markku.vee@gmail.com

Jäsen: Erkkilä Esa, Keskipohjalaiset Kylät ry
Mutkalammintie 429, 69100 KANNUS
gsm 040 516 2240
esa.erkkila@kotinet.com

Varajäsen: Puhakainen Eila, Järvi-Suomen Kylät ry
eila.puhakainen@suomi24.fi

2. Rekisteröidyt kehittämisyhdistykset (Leader-ryhmät):

Jäsen: Vilander Laura, Peräpohjolan kehitys ry
Pappilantie 9, 97700 RANUA
gsm 040 544 1164
laura.vilander@perapohjola.fi

Varajäsen: Niemi-Huhdanpää Mervi, Aisapari ry
Kauppatie 109, 62201 KAUHAVA
gsm 0500 765 871
mervi.niemi-huhdanpaa@aisapari.net

 

3. Valtakunnalliset ja maakunnalliset rekisteröidyt järjestöt sekä muut oikeuskelpoiset yhteisöt:

Jäsen: Peltola Asko, Etelä-Pohjanmaan liitto
PL 109, 60101 SEINÄJOKI
gsm 0400 590 123
asko.peltola@etela-pohjanmaa.fi

Varajäsen: Mustonen Seppo, Eläkeliitto
Kalevankatu 61, 00180 HELSINKI
gsm 040 725 7037
seppo.mustonen@elakeliitto.fi

Jäsen: Mäki-Hakola Marko, MTK
PL 510, 00101 HELSINKI
marko.maki-hakola@mtk.fi

Varajäsen: Reko Timo, Maaseudun Sivistysliitto
Eerikinkatu 28, V kerros, 00180 HELSINKI
timo.reko@msl.fi

II. JATKAVAT HALLITUKSESSA VUONNA 2017

1. Maakunnalliset rekisteröidyt kyläyhdistykset ja kylä- ja kaupunginosayhdistykset:

Jäsen: Hirvonen Auvo, Pohjois-Savon Kylät ry
Luostaritie 3457, 71280 KOSULA
gsm 0440 678373
auvo.hirvonen@erapaimen.fi

Varajäsen: Paulin Sinikka, Varsinais-Suomen Kylät ry
Valkkimyllynkuja 2, 20540 TURKU
puh. (02) 262 3442
sinikka.paulin@aurajoki.net

 

2. Rekisteröidyt kehittämisyhdistykset (Leader-ryhmät):

Jäsen: Teuri Maarit, Ykkösakseli ry
Kitulantie 5, 25410 SUOMUSJÄRVI
gsm 0400 982 236
maarit.teuri@ykkosakseli.fi

Varajäsen: Forsström Gina, Silmu ry
Veckjärventie 1, 06150 PORVOO
gsm 041 442 6602
gina.forsstrom@silmu.info

Jäsen: Kylkilahti Kari, Kantri ry
Hallilantie 24, 33821 TAMPERE
gsm 040 707 1470
kari.kylkilahti@kantriry.fi

Varajäsen: Bagge Riitta, Etelä-Karjalan Kärki-Leader
Parikkalantie 45, 59100 PARIKKALA
gsm 050 5969 489
riitta.bagge@pp.inet.fi

 

3. Valtakunnalliset ja maakunnalliset rekisteröidyt järjestöt ja muut oikeuskelpoiset yhteisöt:

Jäsen: Väre Taina, Suomen Kuntaliitto
Kuntatalo Toinen linja 14, 00530 HELSINKI
gsm 050 4627279
taina.vare@kuntaliitto.fi

Varajäsen: Jelisejeff Kikka, Käsi- ja taideteollisuusliitto Taito ry
Kalevankatu 61, 00180 HELSINKI
kikka.jelisejeff@taito.fi

 

4. Ruotsinkieliset jäsenyhteisöt:

Jäsen: Högbacka Mathias, Aktion Österbotten
Kauppapuist. 23a, 2: krs, 65100 VAASA
gsm 040 183 8653
mathias.hogbacka@aktion.fi

Varajäsen: Prost Pia, Egentliga Finlands Byar r.f.
pia.prost@vskylat.fi

 

 

saannot.doc

LOPPURAPORTTI-kehittämishanke (pdf)