Yhteystiedot

Yhteyshenkilöt
Ota yhteyttä
KYLÄTOIMINNAN SEKÄ LEADER-RYHMIEN ÄÄNENKANNATTAJA JA EDUNTEKIJÄ
Kyläasiamies on maakunnallisen kylien yhteenliittymän työrukkanen. Myös muutamilla seutukunnilla ja maakuntaliitoilla on oma kyläasiamiehensä.
seutukunnalliset kyläasiamiehet


Varsinais-Suomen Kylät ry

Eija Eloranta
eija.eloranta@vskylat.fi
gsm 044 972 6146
c/o ProAgria, Artturinkatu 2
20200 TURKU

 

Huittinen, Hämeenkyrö, Punkalaidun, Sastamala

Jani Hanhijärvi, projektipäällikkö
Seudullinen kyläasiamieshanke
jani.hanhijarvi@sastamala.fi
gsm 040 197 8231
PL 23
38201 SASTAMALA

 

Kuudestaan ry

Jaana Sippola
jaana.sippola@kuudestaan.net
gsm 040 571 0184 
Taitotie 1
63300 ALAVUS


Ylä-Savon Veturi ry

Sari Hyttinen
sari.hyttinen@ylasavonveturi.fi
gsm 040 868 0998
Kankaankatu 1 A 6
74120 IISALMI


Suupohjan Kehittämisyhdistys ry

Tuija Takamäki
tuija.takamaki@sky.suupohja.fi
gsm 040 705 5801
Teknologiapuisto 1
61800 SUUPOHJA


YHYRES ry

Maija Rintamäki
maija.rintamaki@yhyres.fi
gsm 050 586 7884
Loukontie 6
66440 TERVAJOKI


Linnaseutu ry

Johanna Henttinen
kylahanke@linnaseutu.fi
gsm 040 354 3424
Pannujärventie 7
14820 TUULOS


Eteläisen maaseudun osaajat EMO ry

Evita Reitti
uusimaa@emory.fi
gsm 040 524 6730
Eteläinen Asemakatu 4 A
11130 RIIHIMÄKI


AISAPARI ry

Päivi Kultalahti
paivi.kultalahti@aisapari.net
gsm 040 023 9359
Kauppatie 109
62200 KAUHAVA


Seinäjoen Seudun Kehittämisyhdistys Liiveri ry

Irma Kortesuo
irma.kortesuo@liiveri.net
gsm 050 551 0797
Könnintie 27A
60800 ILMAJOKI


Karhuseutu ry

Kati Saarni
kati.saarni@karhuseutu.fi


Keskipiste-Leader ry

Johanna Kiviniemi, 
johanna.kiviniemi@keskipisteleader.fi


Keuruu

Kati Hiiliaho, projektipäällikkö
Kotona Kylässä
kati.hiiliaho@keuruu.fi
gsm 040 6531 070

 

Kykyä, Loppi, Hausjärvi, Riihimäki

Anneli Vähätalo
anneli.vahatalo@hausjarvi.fi
puh. 019 758 6039


LounaPlussa/Lyhty

Tarja Salko-Simola
tarja@lounaplussa.fi
gsm 050 361 9395


Nouseva Rannikkoseutu

Nina Kurunlahti 
nina.kurunlahti@nousevarannikkoseutu.fi


Nouseva Rannikkoseutu

Harri Kontio
harri.kontio@nousevarannikkoseutu.fi


Pirityiset

Elina Tuikka
elina.tuikka@pirityiset.fi


Itä-Uudenmaan kylät ry

Li-Marie Santala 
Kuntasopimuksellisuus, hankekoordinaattori
kylat@itukylat.fi
gsm 040-1588 038


Keskipohjalaiset kylät ry

Tiina Marjutsaari, 
tiina.marjutsaari@piristyiset.fi


Keskipohjalaiset kylät ry

Asko Eerola
asko.eerola@rieskaleader.fi


Keski-Suomen Kylät ry

Outi Raatikainen
outi.raatikainen@jamk.fi


Lappilaiset Kylät ry 

Kaisa Annala, 
kaisa.annala@pll.fi


Pohjois-Karjalan Kylät ry 

Marjaana Aarnio, 
marjaana.aarnio@msl.fi


Pohjois-Pohjanmaan Kylät ry

Anni Mathlin, 
anni.mathlin@raahe,fi / anni.mathlin@kalajoki.fi


SataKylät ry

Elina Haavisto, 
elina.haavisto@pyhajarviseutu.net


SataKylät ry

Hanna Mattila,
hanna.mattila@karhuseutu.fi



Kantri ry

Anna Kulmakorpi
anna.kulmakorpi@kantriry.fi
gsm 040 487 5848
Hallilante 24 / PL 42
33820 TAMPERE

 


kunnalliset kyläasiamiehet

Joutsa

Tiia Rantanen
tiia.rantanen@joutsa.fi


Keuruu

Kirsi Heiskanen 
kirsi.heiskanen@keuruu.fi


Pieksämäki

Vuokko Jaakkola
vuokko.jaakkola@pieksamaenkylat.fi
gsm 045 8456590


Joensuu

Erkki Martikainen
erkki.martikainen@joenkylat.fi


Pyhäjärvi

Eeva Vaskilampi
eeva.vaskilampi@pyhajarvi.fi


Rautjärvi

Juha-Pekka Natunen
juha-pekka.natunen@rautjarvi.fi


Rovaniemi

Marita Ulusoy
marita.ulusoy@rovaniemi.fi


Ruokolahti

Jouko Savolainen
jouko.savolainen@ruokolahti.fi


Savonlinna

Kimmo Käärmelahti
jasky@kotikone.fi
gsm 040 080 1838


Ulvilan kaupunki

Eija Kannisto
eija.kannisto@ulvila.fi
gsm 040 013 4866
PL 77
29401 ULVILA


Tammelan Kylät ry 

Eija Laine
eija.laine@surffi.net
gsm 050 917 2454
Hakkapeliitantie 2
31300 TAMMELA


Sonkajärven kunnan kyläasiamies

Pirjo Rönkkö
pirjo.ronkko@sonkajarvi.fi
gsm 040 675 0001
Rutakontie 28
74300 SONKAJÄRVI


Eteläpohjalaiset kylät ry

Michelle Appea-Mustola
michelle.appea-mustola@lapua.fi


Salo

Henrik Hausen
henrik.hausen@salo.fi

 


muut kyläasiamiehet

 

Lapin liitto

Juha Kutuniva
juha.kutuniva@lapinliitto.fi
gsm 040 732 0949
PL 8056
96101 ROVANIEMI


Hämeen Kylät

Heli Laurikainen
heli.laurikainen@hameenkylat.fi
gsm 040 094 4802


Kyläluotsi (Vesilahti, Lempäälä)

Marjukka Lähdekorpi-Ojala
ramsoo@ramsoo.fi
gsm 040 703 6208


Finlands Öar - Suomen saaret

Kristin Mattsson
kristin.mattsson@produforum.fi