Yhteystiedot

Yhteyshenkilöt
Ota yhteyttä
KYLÄTOIMINNAN SEKÄ LEADER-RYHMIEN ÄÄNENKANNATTAJA JA EDUNTEKIJÄ
Maakunnallisten kyläyhdistysten tehtävänä on maakunnan alueella olevien kylien palveleminen ja yhteistyöelimenä toimiminen. 

Maakunnalliset kyläyhdistykset kattavat koko Manner-Suomen

Yhdistysten toimintaa vahvistavat maakunnalliset kylätoimintaohjelmat, jotka päivitetään säännöllisesti noin neljän vuoden välein. Alla olevasta listasta löydät maakunnallisten kyläyhdistysten yhteystietoja.

 

Aktion Österbotten r.f. (Svenska Österbottens Byar rf)

Puheenjohtaja Carina Rönnlund
carina.ronnlund@multi.fi
Kauppapuistikko 18A 9A
65100 VAASA
Aktion Österbotten
 
 
Etelä-Karjalan Kylät ry

Puheenjohtaja Hannu Hakonen
hannu.hakonen27@gmail.com
gsm 050 051 8365
Pormestarinkatu 6B
53100 LAPPEENRANTA
Etelä-Karjalan Kylät
 
 
Eteläpohjalaiset Kylät ry

Puheenjohtaja Heikki Korkealaakso
heikki.korkealaakso@saunalahti.fi
Puh, (06) 434 2180, gsm 044 327 2191
Mesikuja 5
62200 KAUHAVA
Eteläpohjalaiset Kylät
 
 
Hämeen Kylät ry

Puheenjohtaja Sisko Savolainen
sisko.savolainen@hameenkylat.net
gsm 045 1768 545
Pääjärventie 27
12950 VOJAKKALA
Hämeen Kylät
 
 
Järvi-Suomen Kylät ry

Puheenjohtaja Jouko Mälkiä
jouko.malkia@wiksu.fi
gsm 050 404 9823
Enonkoskentie 1910
58170 SIMANALA
Järvi-Suomen Kylät
 
 
Kainuun Nuotta ry

Puheenjohtaja Markku Väisänen
Kainuun Nuotta
 
 
Keskipohjalaiset Kylät ry - Byarna i Mellersta Österbotten rf

Puheenjohtaja Marko Kivelä
kivela.mst@gmail.com
 
 
Keski-Suomen Kylät ry

Puheenjohtaja Tarja Niemelä
puheenjohtaja@keskisuomenkylat.fi 
gsm 045 129 7400
Matarankatu 4
40100 JYVÄSKYLÄ
Keski-Suomen Kylät
 
 
Kymenlaakson Kylät ry

Puheenjohtaja Sami Porkka
sami.porkka@pp1.inet.fi
gsm 040 055 8597
Saverontie 390 B
45460 SAVERO
Kymenlaakson Kylät
 
 
Lappilaiset Kylät ry

Puheenjohtaja Matti Lankila
matti.lankila@pp.inet.fi
gsm 040 511 2748
Raumontie 156
95460 TORNIO
Lappilaset Kylät
 
 
Pirkan Kylät ry

Puheenjohtaja Anne Mastomäki
pirkankylat@pirkankylat.fi / anne.mastomaki@pirkankylat.fi
gsm 050 321 4047
Rööpeenmaantie 135
39150 PINSIÖ
Pirkan Kylät

 
Pohjois-Karjalan Kylät ry

Puheenjohtaja Taisto Volotinen
volotinen.taisto1@gmail.com / info@kylat.fi
gsm 050 528 7715
Kauppakatu 23 b A 8
80100 JOENSUU
Pohjois-Karjalan Kylät
 
 
Pohjois-Pohjanmaan Kylät ry

Puheenjohtaja Matti Heikkinen
matti.heikkinen@oulainen.fi
gsm 044 584 2622
Irvantie 894
86300 OULAINEN
 
 
Pohjois-Savon Kylät ry

Puheenjohtaja Auvo Hirvonen
auvohir@gmail.com
gsm 044 067 8373
Isoharjantie 6
71800 SIILINJÄRVI
Pohjois-Savon Kylät
 
 
Päijät-Hämeen Kylät ry

Puheenjohtaja Tiina Malm
tiina.malm163@gmail.com
gsm 040 721 1289
Kutinkankaantie 163
16600 JÄRVELÄ
Päijät-Hämeen Kylät
 
 
SataKylät ry

Puheenjohtaja Paavo Törmälä
paavo.tormala@gmail.com
gsm 044 560 4236
Kangastie 378
32700 HUITTINEN
SataKylät
 
 
 
Varsinais-Suomen Kylät ry - Egentliga Finlands Byar rf

Puheenjohtaja Sami Tantarimäki
samtanta@utu.fi
gsm 040 760 1017
Brahea
20014 TURUN YLIOPISTO
Varsinais-Suomen Kylät / Egentliga Finlands Byar
 
 
Uudenmaan Kylät ry

Puheenjohtaja Heikki Hanhimäki
hhanhimaki(at)gmail.com
050 4871 360