Yhteystiedot

Yhteyshenkilöt
Ota yhteyttä
KYLÄTOIMINNAN SEKÄ LEADER-RYHMIEN ÄÄNENKANNATTAJA JA EDUNTEKIJÄ
Kyläasiamies on maakunnallisen kyläyhdistysten työrukkanen. Myös muutamilla kunnilla,  seutukunnilla ja maakuntaliitoilla on omat kyläasiamiehensä.
 
MAAKUNNALLISET KYLÄASIAMIEHET

 

Aktion Österbotten r.f.

byaombud Karl-Gustav Byskata
karl-gustav@aktion.fi
gsm 040 0388 530
Handelsesplanaden 18A 9A
65100 VASA
Aktion Österbotten

 
Etelä-Karjalan Kylät ry

kyläasiamies Marja Jussila
marja.jussila@taipalsaari.fi
gsm 045 2769541
Kellomäentie 1
54920 TAIPALSAARI
Etelä-Karjalan Kylät

 

Eteläpohjalaiset Kylät ry

kyläasiamies Johanna Ikola
johannaikola@netikka.fi
gsm 040 053 0754
Syreenikuja 5
62100 LAPUA
Eteläpohjalaiset Kylät

 

Hämeen Kylät ry

kyläasiamies Elina Leppänen
elina.leppanen@hameenkylat.net
gsm 040 094 4868
Pannujärventie 7
14820 TUULOS
Hämeen Kylät


SILMY ry / SILMU-Kylät

Li-Marie Santala
li-marie.santala@silmu.info
040 158 8038
Veckjärventie 1
06150 PORVOO
SILMU ry

 

Järvi-Suomen Kylät ry, Etelä-Savo

Kyläasiamies Vuokko Jaakkola
vuokko.jaakkola@pieksamaenkylat.fi
gsm 045 845 6590
Pertinkuja 1
76101 PIEKSÄMÄKI
Järvi-Suomen kylät

 

Kainuun Nuotta ry

toiminnanjohtaja Veli-Matti Karppinen
veli-matti.karppinen@kajaani.net / Veli-matti.karppinen@kainuunnuotta.fi
gsm 040 585 3645
Ilmarintie 6
87200 KAJAANI
Kainuun Nuotta

 

Keskipohjalaiset Kylät ry/Byarna i Mellersta Österbotten rf

kyläasiamies Esa Erkkilä
esa.erkkila@kotinet.com
gsm 040 516 2240
Mutkalammintie 429
69100 KANNUS
Keskipohjalaiset Kylät/Byarna i Mellersta Österbotten

 

Keski-Suomen Kylät ry

kyläasiamies Reena Laukkanen-Abbey
toimisto@keskisuomenkylat.fi
gsm 040 073 8205
Matarankatu 4, 3 krs. 
40100 JYVÄSKYLÄ
Keski-Suomen Kylät

 

Kymenlaakson Kylät ry

Yhteydenotto: Elina Seppänen
elina.seppanen@kymenkylat.fi, toimisto@kymenkylat.fi
gsm 040 184 3576
Mantereentie 2
45720 KUUSANKOSKI
Kymenlaakson Kylät

 

Lappilaiset Kylät ry

kyläasiamies Pirjo Riskilä
lapin.kylaasiamies@elisanet.fi
gsm 040 149 5919
Ukkoherrantie 15 B 18
96100 ROVANIEMI
Lappilaiset Kylät

 

Uudenmaan Kylät ry

kyläasiamies Pirkko Kaskinen
pirkko.kaskinen@gmail.com
gsm 050 522 5311
Ojamäentie 84
03400 VIHTI
Uudenmaan Kylät

 

Pirkan Kylät ry

kyläasiamies Marja Vehnämaa
marja.vehnamaa@pirkankylät.fi
gsm 040 484 9360
Heiskankuja 1
39100 HÄMEENKYRÖ
Pirkan Kylät

 

Pohjois-Karjalan Kylät ry

kyläasiamies Johanna Junno
johanna.junno@kylat.fi
gsm 044 294 0800
Kauppakatu 23 b A 8
80100 JOENSUU
Pohjois-Karjalan Kylät

 

Pohjois-Pohjanmaan Kylät ry

toiminnanjohtaja, kyläasiamies Esa Aunola 
esa.aunola@ppkylat.fi
gsm 040 551 3986
Riihikatu 8 A 5
84100 YLIVIESKA
Pohjois-Pohjanmaan Kylät

 

Pohjois-Savon Kylät ry

kyläasiamies Merja Kaija
merja.kaija@pohjois-savonkylat.fi
gsm 045 179 1070
Koulutie 2 as 2
71800 SIILINJÄRVI
Pohjois-Savon Kylät

 

Päijät-Hämeen Kylät ry

phkylat@phnet.fi
Päijännetalo, Meijeritie 1
17200 VÄÄKSY
Päijät-Hämeen Kylät

 

SataKylät ry

kyläasiamies Hanna Ruohola
hanna.ruohola@satakylat.fi
gsm 044 357 6181
Itsenäisyydenkatu 35 A, 5. krs
28130 PORI
SataKylät

 

Varsinais-Suomen Kylät ry

kyläasiamies Tauno Linkoranta
tauno.linkoranta@vskylat.fi
gsm 044 533 4750, 044 303 9990
c/o ProAgria, Artturinkatu 2
20200 TURKU
Varsinais-Suomen Kylät